Pevné disky bývají poškozeny hned z několika různých příčin. Tyto příčiny lze zpravidla poměrně rychle odhalit a pevný disk následně při nepříliš závažném poškození opravit.


Proč tedy lidé musejí s poškozením pevného disku vyhledávat servis počítačů, anebo se snažit si tento disk opravit sami? První příčinou poškození pevného disku může být působení elektrického proudu. Určitě je třeba mít u počítače stabilní zdroj napájení. Při kolísání proudu totiž dochází k poškození disku velmi často. Pevný disk se napájí díky napětí 12 V, které je třeba na jeho motory a napětí 5V, což je napěťový regulátor pro elektroniku. Rozdílné požadavky mají disky SATA a ATA.

Napětí v elektrické síti je mnohdy narušováno činností některých domácích spotřebičů, jako jsou například vysavač či vrtačka. Při jejich zapnutí a aktivování se mnohdy na monitoru počítače objeví čáry, které jsou jakousi symbolikou při změnách napětí v síti. Někteří odborníci tvrdí, že toto kolidování napětí má vliv na vnitřní vybavení počítače a jeho stabilitu, takže je nutné si dávat pozor, abyste nepodcenili záruční servis. Lepšího přetaktování počítače lze mnohdy dosáhnout díky jeho připojení na externí zdroj. Poškození elektrickým proudem vede u pevných disků k tomu, že dochází k nemožnosti číst některé sektory na disku.


Poškození disku je možné také při jeho převozu. Spousta z pevných disků se převáží pouze v jakémsi antistatickém obalu. Ten sice ochrání pevný disk před poškozením statickou elektřinou, nicméně před silnějšími nárazy mechanického rázu ochrání jen velmi těžko - takové disky jsou mnohoem odolnější v případech, kdy se jedná o notebooky. Klasické notebooky známých značek jsou skutečně odolné, ale určitě čas od času budete potřebovat servis Acer popřípadě servis Asus k tomu, abyste si zajistili klid. Pokud budete převážet pevný disk, tak je třeba ho kromě antistatické ochrany dát i do nějakého pevného obalu. Nepříjemné mohou být pro pevný disk v neposlední řadě také výkyvy počasí. Počítač by proto měl být v místnosti s konstantní teplotou.

 

Share:  Add to Facebook Tweet This Add to Delicious Submit to Digg Stumble This


 

Pošlete nám poptávku ještě dnes, nezávazně a bezplatně